آسایشگاه سالمندان ستایش مرکز توانبخشی مراقبت و نگهداری شبانه روزی سالمندان- کرج
کنفرانس آموزشی

این کنفرانس آموزشی با حضور اساتید مجرب و پرسنل محترم این مرکز روز های سه شنبه هر هفته برگزار میگردد. در این کنفرانس آموزشی ، مطالبی مرتبط با مراقبت و نگهداری از سالمندان مطرح شده و نتیجه این کنفرانس در این بخش به اطلاع شما عزیزان خواهد رسید

تمرین کششی برای کاربران ویلچر

مشاوران سلامت مارکتستان با تهیه و تنظیم این مقاله علمی قصد دارند کاربران ویلچر را با ورزش های کششی جدیدی آشنا کنند. کاربران ویلچر در هر زمان و در هر مکانی براحتی می توانند این تمرینات را انجام دهند (البته با تایید دکتر). تصاویر اینفوگرافیک این مقاله دارای علائم و راهنمایی های خاصی است که کاربر ویلچر را به درستی به انجام ورزش راهنمایی می کند، و در نهایت باعث فعال شدن بدن او، افزایش و بهبود گردش خون و از بین رفتن سفتی عضلات می شود. با بهره بردن از این تمرینات کششی در تمام طول زندگی خود، از مزیت های بی نظیر آن نیز استفاده کنید.
 

فواید تمرین های کششی برای کاربران ویلچر

مطالعات نشان داده است که ورزش های کششی مزیت های متنوع و زیادی را برای کاربران ویلچر فراهم می کند. این فواید شامل افزایش انعطاف پذیری، بهبود گردش خون، رفع استرس، بهبود حالت طبیعی بدن، افزایش سطح هماهنگی و واکنش پذیری،‌ بالا بردن سطح انرژی، کاهش خستگی عضلات و افزایش بازه حرکت مفاصل می شود.
 

با دکتر خود مشورت کنید

هر کاربر ویلچر شرایط جسمی و مشکلات سلامت خاص خود را دارد. با دکتر خود صحبت کرده و برای انجام این حرکات کششی با او مشورت کنید.
شاید این سوال ها از اصلی ترین سوالات شما در حین مشورت با دکتر باشد:
    از انجام چه تمرینات و حرکاتی باید اجتناب کنم؟
•    روزانه چقدر می توانم ورزش کنم؟
•    چه نوع ورزشی را باید دنبال کنم؟
•    مصرف چه دارو هایی با روال تمرینی من تداخل پیدا می کند؟
 

13 حرکت کششی برای کاربران ویلچر

1.ابتدا با دست راست خود آرنج دست چپ را بگیرید. سپس به آرامی آرنج را طوری پشت سر خود بکشید که کشش کمی در ناحیه کتف ها یا بالای آرنج ها احساس شود. این ورزش را برای دست دیگر نیز تکرار کنید.
2. ابتدا با دست راست خود آرنج دست چپ را گرفته و آن را طوری پشت سر خود بکشید که کشش کمی در کتف ها و دست ها احساس شود. در همین حین، به آرامی و از ناحیه مفاصل ران بالاتنه خود را به طرف راست خم کنید. این ورزش را برای دست دیگر نیز تکرار کنید.
3. دست ها را طوری بالای سر خود کشیده نگه دارید که کف دست ها به سمت بالا جهت داشته باشند. سپس با حفظ این حالت، دست ها را کمی به سمت عقب خم کنید. این کار را تا جایی انجام دهید که کشش را در دستها،‌ شانه ها و بالای کمر خود احساس کنید.
4. با ثابت نگه داشتن مفاصل ران بر روی ویلچر، بالاتنه خود را به سمت راست و سپس به سمت چپ بچرخانید. طوری بچرخید که در راستای شانه ها به عقب نگاه کنید. این ورزش کشش خوبی را در ناحیه کمر بوجود خواهد آورد (*افرادی که از مصدومیت هایی در ناحیه کمر، سینه و ستون مهره ها رنج می برند،‌ برای تمرین این ورزش، باید با دکتر خود مشورت کرده و تاییده او را بگیرند).
5. دست ها را هم سطح با کتف ها در جلوی بدن خود بکشید، طوری که انگشتان دستها در هم گره خورده باشند و کف دست ها را به بیرون جهت داشته باشند. تا جایی که می توانید دستان خود را به سمت جلو بکشید تا کتف ها، میانه کمر، دست ها، انکشتان و مچ کشش خوبی را تجربه کنند.
6. ابتدا آرنج دست خود را در راستای قفسه سینه به سمت شانه مخالف بکشید، طوری که کشش راحتی انجام شود. سپس با ثابت نگه داشتن مفاصل ران بالاتنه را نیز بچرخانید. این ورزش برای شانه و میانه کمر بسیار مفید است.
7. به سمت جلو خم شده تا نواحی بین گردن و پایین کمر کشش خوبی را تجربه کنند. تا جایی به سمت جلو خم شوید که به یک موقعیت مناسب و راحت برسید، سپس این حالت را برای 1 تا 2 دقیقه نگه دارید. برای بازگشت به موقعیت اولیه حرکت، دست ها را بر ران ها گذاشته و بالاتنه را به حالت عمود در بیاورید.
8. قسمت های بالایی شانه ها را به سمت بالا (لاله گوش) حرکت دهید و 5 تا 8 ثانیه این موقعیت را حفظ کنید. آرامش خود را حفظ کرده و به کتف ها اجازه دهید حالت طبیعی خود را بدست آورند. این ورزش را چندین بار تکرار کنید. این تمرین برای کاهش سفتی عضلات ناحیه شانه و گردن مناسب است.
9. ابتدا حالت طبیعی بدن خود را بر روی ویلچر ایجاد کنید. سپس سر خود را به سمت چپ خم کنید، و در همین حین به شانه راست خود اجازه دهید که به سمت پایین حرکت کند. این ورزش کشش خوبی را در راستای گردن ایجاد می کند. اقدامات گفته شده را برای طرف دیگر گردن نیز تکرار کنید.
10. انگشتان دست خود را پشت سر خود به هم گره بزنید، و آرنج دست ها را در کنار سر به سمت طرفین جهت دهید. بالاتنه خود را در یک موقعیت قائم در وسط ویلچر نگه دارید. سپس پهنای شانه ها را با هم درگیر کنید تا کشش را در بالای کمر و پخنای شانه ها احساس کنید. 10 تا 15 ثانیه این حالت را حفظ کنید. این ورزش را چندین بار تکرار کنید.
11. در یک حالت قائم در مرکز ویلچر نشسته و انگشتان دست را پشت گردن به هم گره بزنید. سپس به آرامی سر خود را تا جایی به سمت پایین ببرید که کشش کمی در پشت گردن احساس شود (*افرادی که دارای مصدومیت های مربوط به ستون فقرات هستند،‌ قبل از انجام این تمرین باید با دکتر خود مشورت کنند).
12. زانوی خود را به سمت قفسه سینه بکشید تا کشش کم را احساس کنید. این حالت را تا جایی حفظ کنید که کشش احساس شده از بین برود، سپس زانو را بیشتر به سمت قفسه سینه بیاورید تا کشش را دوباره احساس کنید. این روال را چندین بار تکرار کنید. تمرین را برای پای دیگر نیز تکرار کنید.
13. زانوی خود را را به سمت کتف مخالف حرکت دهید تا قسمت خارجی بالای پاها دچار کشش شود. این حالت را به مدت 30 تا 50 ثانیه حفظ کنید. تمرین را برای پای دیگر نیز تکرار کنید.